Recruiting/3 Oct 2025
Insolvenssiharjoittelija
Aloita urapolkusi Boreniuksella! Haemme pääkonttorillemme Helsingin keskustaan insolvenssiharjoittelijaa vähintään vuoden määräaikaiseen työsuhteeseen osaksi Restructuring & Insolvency -tiimiämme. Toivomme, että voit aloittaa tehtävässä viimeistään tammikuussa 2026.
Harjoittelu tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden tehdä yhteistyötä huippuammattilaisten kanssa monipuolisten tehtävien parissa. Insolvenssiharjoittelijamme pääsevät yhteistyössä kokeneiden juristiemme kanssa tutustumaan laajasti insolvenssioikeuden alaan.
Boreniuksella työskentelee tällä hetkellä yli 230 henkeä, ja olemme yksi Suomen suurimmista ja kokeneimmista asianajotoimistoista. Tarjoamme kattavaa ja korkealaatuista palvelua kaikilla liikejuridiikan aloilla. Meillä on toimistot Helsingissä, Tampereella, New Yorkissa ja Lontoossa.

Olisiko tässä uusi tiimisi?
Boreniuksen insolvenssiharjoittelijat toimivat osana R&I-tiimiämme ja avustavat tiimin juristeja laajasti konkurssien, yrityssaneerauksien sekä muiden insolvenssioikeudellisten toimeksiantojen hoitamisessa. Olet aktiivisesti mukana menettelyiden hoidossa alusta loppuun asti, ja tiimin kokeneet juristit tukevat sinua työssäsi. Prosperan viimeisimmän asianajotoimistoja koskevan vertailun perusteella asiakkaat ovat arvioineet Boreniuksen R&I-tiimin Suomen parhaaksi neljänä peräkkäisenä vuotena.
Työtehtäviisi kuuluu muun muassa:
- juristien avustaminen konkurssi- ja saneerausmenettelyiden sekä selvitystilojen kaikissa vaiheissa
- oikeudellisten asiakirjojen laatiminen ja toimittaminen asianosaisille
- kokouksiin osallistuminen ja muistiinpanojen tekeminen sekä sähköpostiviesteihin ja puheluihin vastaaminen
- yhteydenpito viranomaisiin sekä muihin sidosryhmiin
- käännöstöiden tekeminen
- juristien avustaminen muissa vaihtelevissa työtehtävissä
Meille on tärkeää, että jokainen harjoittelijamme voi edistää opintojaan suunnitellussa aikataulussa ja siksi insolvenssiharjoittelijat sopivat työvuoroistaan joustavasti keskenään. Työ on osa-aikaista, ja työpäiviä on keskimäärin kaksi tai kolme viikossa. Kesäkuusta elokuuhun työ on täysipäiväistä (viisi päivää viikossa), minkä jälkeen se jatkuu jälleen osa-aikaisena.
Minkälainen osaaminen auttaa sinua onnistumaan?
Arvostamme hyvää oikeusj ärjestelmän yleistuntemusta sekä aikaisempaa työkokemusta insolvenssioikeudellisten toimeksiantojen parissa. Toivomme, että aikaisempiin työtehtäviisi on kuulunut konkurssimenettelyissä pesänhoitajan tai saneerausmenettelyssä saneerausselvittäjän avustaminen.
Lisäksi toivomme sinulta:
- aitoa kiinnostusta insolvenssioikeutta kohtaan
- tarkkuutta ja laadusta tinkimätöntä asennetta
- hyviä yhteistyötaitoja ja oma-aloitteista otetta työhön
- rohkeutta tarttua uudenlaisiin tehtäviin sekä tarpeen vaatiessa joustavuutta
- soveltuvia tietoteknisiä taitoja
- erinomaista suomen ja englannin kielen taitoa (ruotsi katsotaan eduksi)

Mitä tarjoamme sinulle?
Ammatillinen kehittyminen: Henkilökohtainen kehittymisesi on meille tärkeää. Tarjoamme sinulle kattavan perehdytyksen sekä mahdollisuuden osallistua Borenius Learning -koulutusohjelmaamme, joka tukee ammatillista kasvuasi. Koko harjoittelujakson ajan tukenasi on myös ammattitaitoinen tiimi ja henkilökohtainen tutorisi.
Monimuotoisuus ja inklusiivisuus: Haluamme olla suunnannäyttäjä monimuotoisen työyhteisön rakentamisessa. Boreniuksen arvot – yhdessä onnistuminen, toisten kunnioittaminen ja ammattiylpeys – ovat toimintamme perusta ja motivoituneet ja työstään innostuneet työntekijät menestyksemme mittari. Arvomme heijastuvat myös pro bono -kumppanuuksiimme: olemme yhdessä Helsinki Pride -yhteisön ja Suomen Paralympiakomitean kanssa rakentamassa yhdenvertaisempaa yhteiskuntaa.
Palkka ja monipuoliset työsuhde-edut: Noudatamme harjoittelijoiden kokonaispalkkauksessa Juristiliiton palkkasuosituksia. Tarjoamme harjoittelijoillemme samat kattavat työsuhde-edut kuin vakituiselle henkilökunnallemme. Etuihin kuuluu muun muassa laajat työterveyspalvelut, tapaturmavakuutus, toimistolla sijaitsevan kuntosalin käyttöoikeus, Alepa-fillarikausi ja hierontaetu sekä lounas-, liikunta- ja kulttuurietu.
Yhteisöllisyys: Pidämme yllä hyvää ilmapiiriä ja juhlistamme onnistumisia yhdessä erilaisten sosiaalisten aktiviteettien muodossa. Toivotamme myös harjoittelijat lämpimästi tervetulleiksi tapahtumiimme!
Voit tutustua meihin työnantajana tarkemmin täällä.
Liity tiimiimme
Toimitathan suomenkielisen hakemuksesi, CV:si ja opintosuoritusotteesi mahdollisimman pian, mutta kuitenkin viimeistään torstaina 16.10.2025 alla olevan linkin kautta. Hakemukseen kannattaa liittää mukaan myös lyhyt video, jonka avulla voit erottautua muista hakijoista ja kertoa meille vielä tarkemmin itsestäsi ja osaamisestasi. Käymme kaikki hakemukset huolella läpi ja kutsumme hakijoita haastatteluun mahdollisimman pian.
Rekrytointiprosessiimme kuuluu haastattelu toimistollamme (viikoilla 43–44). Teemme lopulliset päätökset ja olemme yhteydessä kaikkiin hakijoihin viimeistään viikolla 45.
Lisätietoja tehtävästä saat R&I Senior Associate -juristiltamme Netta Luhtalammelta (puh. 045 633 2935) torstaina 9.10. klo 13–14 ja tiistaina 14.10. klo 13–14.
Tasa-arvo ja yhdenvertaisuus ovat toimintamme ja henkilöstöpolitiikkamme keskiössä, ja haluamme rohkaista henkilöitä kaikista taustoista hakemaan paikkaa. Toivommekin, että hakijoiden joukossa olisi eri ikäisiä, sukupuolisia, kulttuuritaustaisia ja muita vähemmistöihin kuuluvia henkilöitä.
Categories
Additional information
